ul. Broniewskiego 1B, 58-309 Wałbrzych, tel. 501 179 344

Psychoterapia MŁODZIEŻY

 

Pacjent młodzieżowy to dziecko w wieku od mniej więcej 11 roku życia do około 18. W tym czasie następuje burzliwy okres dojrzewania dziecka, dlatego jest to czas wyjątkowy w jego rozwoju, trudny, wymagający innego podejścia niż do młodszego dziecka. Nastolatek musi sobie poradzić z rozwojem seksualnym i towarzyszącymi mu zmianami fizycznymi. Zaczyna się czas szukania niezależności od rodziców, z czym wiąże się dużo konfliktów wewnętrznych i lęków, często nie rozumie co się z nim dzieje, ma trudności w zaakceptowaniu siebie, często odczuwa samotność. Na to  nakładają się różne sytuacje zewnętrzne, z którymi również nastolatek się boryka. Objawami wewnętrznego cierpienia są m.in.:

 

  • fobia szkolna,
  • pogorszenie się w nauce,
  • depresja,
  • zaburzenia psychotyczne,
  • zaburzenia odżywiania,
  • zachowania autodestrukcyjne,
  • często narzekanie na niechęć do życia,
  • trudności w relacji z rówieśnikami.


Nastolatek czasem sam prosi o pomoc, czasem rodzic musi mu pomóc w tym by zgłosił się na konsultację.
Zanim psychoterapeuta spotka się z nastolatkiem przeprowadza konsultacje z rodzicami w trakcie których m.in. zbiera wywiad  o dziecku. Podjęcie decyzji o psychoterapii u nastolatka poprzedza proces konsultacyjny, w trakcie którego psycholog wraz z pacjentem rozmawiają na temat jego trudności. Często jest tak, że nastolatek nie bardzo wie co się z nim dzieje, nie potrafi tego nazwać, często woli „działać” żeby zagłuszyć to co przeżywa. Konsultacja ma pomóc nastolatkowi spróbować zainteresować się bardziej sobą, własnym życiem i doświadczanymi trudnościami. Chodzi o to żeby pacjent świadomie zdał sobie sprawę z tego że potrzebuje pomocy, że jego zachowanie wynika różnych nieświadomych pragnień i lęków, że to co się z nimi dzieje ma głębsze znaczenie. Pacjent, po spotkaniach konsultacyjnych z psychoterapeutą, podejmuje decyzję czy chce podjąć dalszą pracę nad sobą, czy nie.

Psychoterapia polega głównie na rozmowie, czasem również na zabawie, to zależy od pacjenta. Są to regularne spotkania raz lub więcej razy w tygodniu, w zależności od wspólnych ustaleń z pacjentem i jego rodzicami. Psychoterapia to proces, w trakcie którego psychoterapeuta pomaga rozumieć nastolatkowi co się z nim dzieje szukając głębszych przyczyn jego postępowania. Poprzez poszerzanie rozumienia siebie pacjent z czasem ma możliwość lepszego radzenia sobie z emocjami i zmianami związanymi z dojrzewaniem.

 

Koszt jednej sesji psychoterapii: 100 zł /50 min.